Sıkça Sorulan Sorular

* Hazırlık sınıfında başarısız oldum, Türkçe eğitim veren bir üniversiteye geçiş yapmak istiyorum. ÖSYM'de nereye başvurabilirim?

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/ZORHAZ/ABF06102016.pdf

http://www.osym.gov.tr/TR,12681/2016-zorunlu-yabanci-dil-hazirlik-siniflarinda-basarisiz-olan-ogrencilerin-turkce-ogretim-yapan-yuksekogretim-programlarina-yerlestirilme-islemleri-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html

http://www.osym.gov.tr/TR,12672/2016-zorunlu-yabanci-dil-hazirlik-siniflarinda-basarisiz-olan-ogrencilerin-turkce-ogretim-yapan-yuksekogretim-programlarina-yerlestirilmeleri-basvurularin-alinmasi-islemleri-06102016.html

 • Hazırlık sınıfı başarı notum nasıl hesaplanıyor? Sınıfı geçmek için hangi sınavdan kaç almam lazım?

      Bu sorunun cevabı ile ilgili tüm açıklamalar, sayfamızdan yer alan Hazırlık linkinin Genel Bilgiler Kısmında yer alan Ölçme-değerlendirme kısmında mevcuttur. Lütfen oraya bakınız.

 • Hazırlık sınıfı ile ilgili belge almam gerekiyor. Ne yapmalıyım?

Hazırlık okuduğunuza dair ve benzeri belgeleri hazırlık bölüm sekreterliğinden alabilirsiniz (220 nolu oda). Hazırlık ile ilgili tüm işlemleriniz için bölüm sekreterliğine bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Matbu formlar linkinden ilgili dilekçelere ulaşabilirsiniz.

 • Öğrenci belgesine ihtiyacım var. Nereden alabilirim?

Öğrenci belgesini kendi bölümünüzün öğrenci işlerinden almanız gerekmektedir. Hazırlık bölüm sekreterliğinin bu belgeyi verme yetkisi yoktur.

 • Şubat tatili ne zaman başlıyor ve kaç hafta sürüyor?

Şubat tatiliniz 1. dönem derslerinin bittiği gün başlar ve 2. dönem derslerinin başlangıç tarihine kadar devam eder. Detaylı bilgi için hazırlık sınıfı akademik takvimine bakınız.

 • Yaz tatili ne zaman başlıyor?

Yaz tatiliniz sene sonunda İYS-BAHAR sınavı yapıldıktan sonra başlar. Ancak İYS-BAHAR başarı notunuz 65 ve üstü değilse, başarısız oldunuz demektir. Bu durumda kendi isteğinize bağlı olarak ve eğer açılırsa yaz öğretimine devam edebilirsiniz. Detaylı bilgi için 2. dönemin sonlarına doğru yayınladığında hazırlık sınıfı yaz öğretimi akademik takvimine bakabilirsiniz.

 • Hazırlık sınıfında okuyorum. İkinci dönemin başında ders kaydı yaptırmam gerekli mi?

Hayır. Hazırlık sınıfında dönem ortasında ders kaydı yapılmamaktadır.

 • Hazırlık sınıfında okuyorum. İkinci dönem kayıt dondurmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Hazırlık sınıfında eğitim yıllık olduğu için, dönemlik kayıt dondurma hakkı yoktur. Geçerli bir sebebiniz varsa yıllık kayıt dondurabilirsiniz.

 • Hazırlık sınıfına devam ediyorum. Sınav sonuçlarını nasıl öğrenebilirim?

Kısa sınav, sınıf içi çalışmalar ve ara sınavlardan aldığınız notlar ders saati içinde öğretmenleriniz tarafından duyurulmakta ve gerekli görüldüğü takdirde sorular sınıfta çözülmektedir. 3. ve 6. arasınav sonrası ders olmadığı için bu sınavlar ve İYS sınav sonuçlarınız ise web sayfamızda yayınlanmaktadır. ÖNEMLİ NOT: Telefonla bilgi verilmemektedir.

 • Başka bir üniversitede hazırlık eğitimi aldım. KOU Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık sınıflarında geçerli midir?

Evet.  Başka bir üniversitenin hazırlık programını başarıyla tamamlamış /yeterlik sınavında başarı olmuş öğrencilerin sınav puanları ve belgeleri hazırlık programlarını tamamladıkları yılı takiben üç sene içinde başvurdukları takdirde geçerlidir.

 • İsteğe bağlı hazırlık okuyorum. Başarısız olursam sınıf tekrar etmek zorunda mıyım?

Hayır. İsteğe bağlı hazırlık eğitimi alan öğrenciler başarısız da olsalar bir sonraki akademik yılda bölümlerinin birinci sınıf derslerine devam etmeye başlarlar.  Ancak hazırlık sınıfından başarısız olan öğrenciler bölümlerinde haftada 4 ya da 2 saat olarak yapılan İngilizce dersine girmek durumunda kalabilirler. (Önemli: Bu ders için ayrı olarak yapılan muafiyet sınavını geçerlerse haftada 4 ya da 2 saat olarak yapılan söz konusu İngilizce dersinden muaf olurlar. Bu sınavla ilgili detaylı bilgi için web sayfamızda yapılan Modern Diller Ortak zorunlu İngilizce dersi duyurularını takip edebilir veya 3034507 nolu telefondan (1. sınıf ders seçme haftasında) bilgi alabilirsiniz.)

 • Zorunlu hazırlık okuyorum. Başarısız olursam sınıf tekrar etmek zorunda mıyım?

Evet. Zorunlu hazırlık olan bölüm öğrencileri başarısız oldukları takdirde bölümlerine başlayamazlar.

 • Hazırlıkta derslere devam zorunluluğu var mıdır?

Evet. Derslerin en az %80ine devam etmek zorundasınız. Heyet raporu dışındaki raporlar devamsızlıktan düşülmemektedir. Ayrıca, dersinizde başarılı olmanız açısından derslere düzenli devam etmeniz önemlidir.

 • Devamsızlık limiti nasıl hesaplanır?

Hazırlık sınıfında %80 devam zorunluluğu, %20 devamsızlık hakkı vardır. İki yarıyıl boyunca yapılan toplam ders saatinin (bu sayı resmi tatiller vs düşürülerek hesaplanır) %20 si kadar devamsızlık hakkınız vardır. Ekstra bir tatil olmadığı sürece-ek kontenjan ve/veya farklı sebeplerle geç kayıt yaptıran öğrenciler dışında 2015-2016 eğitim öğretim yılı

1. Öğretim  sınıflarının toplam devamsızlık hakkı 128,                         

2. Öğretim sınıflarının toplam devamsızlık hakkı 132 saattir.

Ek kontenjanla vs kayıt yaptıran öğrencilerin devamsızlık hakkı henüz hesaplanmamıştır.

 • Kaç saat devamsızlığım olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Devamsızlıklar hem dönemin sonunda web sitemizden duyurulmaktadır. Bu tarihler dışında danışman hocalarınız tarafından aylık olarak ek duyurular yapılabilir. ÖNEMLİ: Söz konusu duyurular dışında kaç saat devamsızlığınız olduğuna dair bölüm başkanlığı ve sekreterliğinden bilgi almanız mümkün değildir. Bu konuda en doğru bilgiyi -kendi insiyatiflerinde olmak koşuluyla- danışman hocalarınızdan alabilirsiniz.

 • Devamsızlıktan kalırsam ne olur?

Devamsızlıktan kalan öğrenciler İYS- Bahar sınavına giremez ve eğer açılırsa Yaz Öğretiminden yararlanamazlar. Devamsızlıktan kalan öğrencilerin sadece bir sonraki eğitim öğretim yılı başında yapılan İngilizce yeterliksınavına (İYS-GÜZ) girme hakları bulunmaktadır. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler bölümlerine başlayabilirler ancak bölümlerinde hazırlık zorunlu olan öğrenciler başarısız olurlarsa, hazırlık sınıfını tekrar etmek zorundadırlar.

 • Hazırlık sınıfını geçemedim. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında bölümüme başlayıp, hazırlık derslerini alttan alma şansım var mı?

Hayır. Hazırlık sınıfında alttan alma uygulaması yoktur. Zorunlu hazırlık öğrencisiyseniz ve sınıfı geçemediyseniz tekrar hazırlık okumanız gerekmektedir. Diğer bir alternatif ise okul değişimi için OSYM'ye başvurmak olabilir. Detaylı bilgi için OSYM'nin sitesine bakınız.

 

 • Yapılan kısa sınava (quiz), sınıf çalışmasına giremedim çünkü hastaydım. Raporumu getirirsem telafi sınavı yapılır mı?

Hayır. Quiz yani kısa sınavların ve sınıf içi çalışmaların (tasks, quizzes vb) telafisi yoktur. Sadece ara sınavların (vize) telafisi mümkündür. (Kurula sunulup kabul edilen heyet raporu dışındaki raporlarınız devamsızlığınızdan düşürülmez.)

 • Yıl içi notu ne demektir? Hazırlık eğitiminden başarılı olmama katkısı nedir?

Yıl içi notu hem 1. hem de 2. dönem boyunca girdiğiniz sınavlar (quizler, ara sınavlar), yaptığınız ödevler ve katıldığınız çalışmalardan aldığınız notların belli yüzdelere göre hesaplanması sonucu ortaya çıkan nottur.

Yıliçi notunuz 85 ve üstü ise Hazırlık sınıfından doğrudan başarılı kabul edilirsiniz. İYS-BAHAR sınavına girmenize gerek yoktur.

Yıliçi notunuz 50 ve üstü ise İYS-BAHAR sınavına girebilirsiniz.

Yıliçi notunuz 49 ve altı ise İYS-BAHAR'a giremezsiniz. Yaz öğretimine katılabilir veya İYS-GÜZ sınavına girebilirsiniz.

 • İYS-BAHAR'dan 65’in altında bir not alırsam başarısız mı olurum?

Evet. İYS sınavlarında baraj notu 65tir. Bu notu alamazsanız sınavdan başarılı olamazsınız, dolayısıyla sınıfı geçemezsiniz.

 • Yıl içi notum 70 ama İYS-BAHAR sınavından 60 aldım. Bu durumda sınıfı geçer miyim kalır mıyım?

Sınıfta kalırsınız. Yıl içi notunuzun İYS-BAHAR notunuza HİÇ BİR KATKISI yoktur. Yıliçi notunuz sadece İYS-BAHAR'a girip girmeyeceğinizi belirler. İYS-Bahar'dan geçmek için minimum 65 (64,5) almanız gerekmektedir.